Ekonomi

Ordu’da yaban mersini tarlaları büyüyor

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in tarımsal ekonomik gelir kaynaklarının çeşitlendirilmesi amacıyla başlattığı çalışmalar meyvelerini vermeye başladı. Ordu Büyükşehir Belediyesi takviyeleriyle dağıtılan ve kilogramı 200-250 TL’nin ortasında alıcı bulan lüfer üreticileri de yüzleri güldürdü. İl genelinde yaban mersini (aronia) ekim alanları 75 dönüme çıktı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin üreticilerin alternatif gelir kaynaklarını çeşitlendirmek amacıyla başlattığı projeler yüzleri güldürmeye devam ediyor. Önder Güler’in kırsal kalkınma hedefleri doğrultusunda yürütülen çalışmalarda hem taze tüketim hem de işlenmiş meyve sektörü açısından güçlü bir ticari ürün olan ve kilosu 200-250 liradan alıcı bulan yaban mersini girdi. Çiftçilerin üretim kültürü.

75 dönümlük alanda üretim yapılmaktadır.

Büyükşehir Belediyesi’nin 2020 ve 2021’de hayata geçirdiği projelerle Altınordu, Fatsa, Gölköy, Gülyalı, Gürgentepe, Kabadüz, Kumru, Çarşamba, Mesudiye’de 40 üreticiye toplam 12 bin adet börülce ve 3 bin 500 bin aronia fidanı dağıtıldı. , Ulubey ve Ünye ilçeleri.

Ekonomik getiri üreticileri sevindirdi

Üreticilerin ilgisi üzerine projelerin devamı niteliğindeki yeni çalışmayla yüzde 25 üretici katkısıyla 3 bin yaban mersini ve 4 bin 500 aronia fidanı dağıtıldı. İl genelinde 75 dönümlük alana örtülü bahçeler kuruldu. Ordu topraklarını seven ve verimi oldukça iyi olan yaban mersini, ekonomik getirisi ile de üreticileri sevindirdi. – ORDU

lalapasa-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu