Ekonomi

Altının gram fiyatı 1.495 lira seviyesinden işlem görüyor.

Dün kur ve altının ons fiyatı paralelinde değer kazanan altının gram fiyatı yüzde 0,9 artışla günü 1.489 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı yükselişle başladığı güne 10,45 saat sonra prestijle bir önceki kapanışın yüzde 0,4 üzerinde 1.495 lirada işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 2 bin 460 liradan, Cumhuriyet altını 9 bin 930 liradan satılıyor.

Dün yüzde 0,2 düşüşle günü 1.957 dolardan kapatan altının ons fiyatı, şu sıralar bir önceki kapanış fiyatı olan 1.963 dolardan yüzde 0.3 yukarıda.

Gözler ABD enflasyon verilerinde

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yarın politika faizini sabit tutacağına dair beklentilerin güçlenmesiyle küresel piyasaların olumlu bir seyir izlediğini belirterek, bugün gözler ABD’de açıklanacak enflasyon bilgisinde.

Enflasyon ve resesyon ikileminde küresel ekonomilerde fiyatlamaların “şahin” para politikalarının sona yaklaştığını belirterek güçlendiğini kaydeden analistler, politika faizinin yüzde 84 olasılıkla aynı kalacağı beklentisinin güçlendiğini söylediler. Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında para piyasalarında fiyatlamalarda sabit kalması altının ons fiyatını destekliyor.

Piyasalarda Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) Mayıs ayında yüzde 4,1’e gerileyeceği beklentisinin öne çıktığını belirten analistler, bugün açıklanacak enflasyon verileri ile yarın para politikası kararlarından alınacak sinyallerin azalabileceğini kaydetti. Fed’in Temmuz ayındaki toplantısı için soru işaretleri.

Bugün ABD’de enflasyon ve Avrupa’da ZEW ekonomik inanç endeksinin takip edileceğini belirten analistler, altının ons fiyatında teknik olarak 1.960$ ve 1.950$’ın dayanaklar, 1.980$ ve 2.000$’ın direnç pozisyonları olduğunu bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu